Tisková zpráva
Social freezing využívá v Česku stále více žen. Šance na mateřství i v pozdějším věku se tím značně zvyšují.
Průměrný věk prvorodiček se za posledních 25 let posunul o 5 let na současných 30 let. Dnešní mladé ženy s mateřstvím nespěchají, chtějí mít život pod kontrolou a rodinu zakládat vědomě do zajištěného a bezpečného zázemí. Ovšem věk je z hlediska reprodukčního zdraví neúprosně limitující, proto v poslední době výrazně narůstá zájem o zamrazení pohlavních buněk neboli social freezing. Potvrzují to i statistiky kliniky GENNET, kde zaznamenali 138% meziroční nárůst u této služby.
„Žít vědomě svůj život, být aktivní, vzdělávat se, objevit mnoho zajímavých míst a lidí, vyniknout ve své profesi, a především poznat samu sebe – takové jsou priority řady mladých žen, které k nám přichází na kliniku. Nebo jen ještě nepotkaly toho pravého partnera, zároveň se ale nechtějí vzdát role matky a rády by do budoucna předešly problémům s početím. Díky vědě se dají obě věci zkombinovat, což v poslední době začíná využívat stále více žen,“ říká MUDr. Alena Šestinová, vedoucí lékařka IVF kliniky GENNET Praha 1. Zvyšující se zájem o social freezing potvrdili v minulých letech i další zdravotnická pracoviště ve Spojeném království Velké Británie a Irsku, nyní se trend přesouvá do střední Evropy.
Ze zdravotního hlediska je optimální věk pro početí potomka u většiny žen okolo 25 let. Od 30 let pak ovariální rezerva (množství vajíček ve vaječnících) přirozeně klesá a po 35. roce se šance na spontánní těhotenství snižuje zásadně. Vedle množství oocytů se redukuje i jejich kvalita. Ve věku 40 let otěhotní přirozenou cestou každý měsíc, kdy se o to snaží, jen asi 5 % žen. Přibližně 70 % těchto žen těhotenství nedosáhne. Zhruba u 10 % žen dochází ke ztrátě plodnosti vlivem předčasného ovariálního selhání už před 35. rokem. Vedle samotného problému s otěhotněním se u starších žen také rapidně zvyšuje riziko genetického postižení plodu. Šance na zdravého, přirozeně počatého potomka po čtyřicítce jsou tedy velmi nízké. A právě proto by ženy, kterým je mezi 20 a 30 lety, ale rodinu ještě neplánují, měly „investovat“ do eliminace problémů s pozdějším početím prostřednictvím zamrazení svých pohlavních buněk. „Zamrazení vajíček doporučujeme ideálně do věku 35 let. V případě, že je žena zdravá, samozřejmě může otěhotnět i přirozenou cestou a zamrazená vajíčka nemusí nikdy použít. Vitrifikované oocyty slouží jen jako „pojistka“ plodnosti do budoucna a na šanci porodit zdravé miminko,“ vysvětluje lékařka.
Social freezing je technika mrazení pohlavních buněk, která umožňuje jejich bezpečné uchování po mnoho let až desetiletí. Metoda tak umožňuje počít dítě i ve vyšším věku, kdy může být přirozené početí už problematické. Ze statistik vyplývá, že ve věku, kdy žena potřebuje k otěhotnění nejvíce vajíček, jich její vaječníky produkují nejméně. S vyšším věkem se totiž mění poměr dobrých a špatných vajíček. Třicetiletá žena potřebuje k otěhotnění a narození dítěte průměrně 6 vajíček. Ve věku 43 let toto číslo ale vzroste až na 18 vajíček. To je logika fungování IVF, kdy se díky získání většího počtu vajíček zvyšuje šance na vytvoření zdravého embrya a také důvod, proč úspěšnost IVF s věkem výrazně klesá. Social freezing nabízí možnost využít svá „mladší“ vajíčka třeba ve 40 letech. Šance na miminko jsou pak v tomto věku prakticky stejné jako v době, kdy byla vajíčka zmrazena. Komplexní cyklus, který zahrnuje veškerá potřebná vyšetření, odběr vajíček, zamrazení až šesti kusů a jejich uchování na jeden rok, se pohybuje okolo 30 tis. Kč.
Akce pro veřejnost o social freezingu
Klinika GENNET připravila k tématu social freezing webinář, který bude vysílat pro veřejnost online dne 31. října od 16:00 hodin. Přihlásit se na něj bude možné na na stránkách kliniky. Povede ho MUDr. Miloš Černý, vedoucí lékař IVF kliniky GENNET Praha 7, který v rámci webináře poskytne hluboký vhled do tajemství plodnosti a jak o ni pečovat v moderním světě plném výzev. Dále představí preventivní metodu zachování plodnosti social freezing, která zvyšuje šanci na založení rodiny v pozdějším věku. Všichni účastníci získají voucher v hodnotě 3000 Kč na službu social freezing.
Další akcí, na které klinika Gennet čtenáře zve, jsou Dny pro vaši budoucnost ve dnech 11. 11. – 22. 11. Ty se vedle zamrazení reprodukčních buněk zaměří i na asistovanou reprodukci. Během těchto dnů mohou ženy v rámci standardní otevírací doby podstoupit AMH test zdarma. Jedná se o krevní vyšetření, na základě kterého odhalí tzv. ovariální rezervu, nebo-li množství vajíček ve vaječníku. Určení této rezervy je velmi důležité při léčbě neplodnosti, protože říká, kolik vajíček mohou vaječníky ještě poskytnout k případnému oplodnění.
Mohlo by vás zajímat
Dovolte nám Vás pozvat na jedinečný livestream o social freezingu, který se bude konat 31. 10. 2024 od 16:00 pod online taktovkou MUDr…
Social freezing využívá v Česku stále více žen. Šance na mateřství i v pozdějším věku se tím značně zvyšují.
Vážené pacientky, s potěšením Vám oznamujeme, že od září 2024 vám ve spolupráci s Perinatologickým centrem Kliniky gynekologie, porodnictví a neonatologie VFN a 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy nabízíme nové zdravotnické služby. Tyto služby jsou určené ženám s podezřením na imunologické příčiny těhotenských komplikací – na takové chorobné stavy, které mohou ovlivnit průběh těhotenství a jeho úspěšné dokončení.
Zlepšování lidského života je v současné době hodně diskutovanou oblastí. Jak se vyhnout chorobám? Jak je léčit? Jak prodloužit věk člověka a oddálit umírání?…