Asistovaná reprodukce

Nativní cyklus IVF

Co je nativní IVF?

Jde o typ léčby neplodnosti, kdy provedeme IVF (mimotělní oplození) v přirozeném cyklu pacientky bez hormonálních stimulačních léků. Sledujeme tak pouze přirozený růst jednoho folikulu (vajíčka) na vaječníku. Při jeho dostatečné velikosti provedeme jeho punkci – odběr vajíčka do laboratoře. Vajíčko se oplodní a vzniklé embryo po několikadenní kultivaci přeneseme do dělohy.

Pro koho je nativní IVF ideální volbou?

  • Pro ženy, které z různých důvodů nechtějí podstoupit hormonální stimulaci.
  • Pro ženy, které již nemají nárok na úhradu IVF od zdravotní pojišťovny, jelikož tento proces je celkově levnější. 
  • Pro ženy, které špatně reagují na stimulaci (tzv. low responders). U takových žen, i přes hormonální stimulaci s vysokými dávkami, roste na vaječnících maximálně 1-2 folikuly, stejně jako v jejich nativním – přirozeném cyklu.

 

Jaká je úspěšnost u nativních cyklů IVF?

Úspěšnost můžeme definovat jako obecně nižší, a to z několika důvodů:

  • Léčbu často podstupují ženy, které neotěhotněly v klasickém IVF s hormonální stimulací, ev. jde o již zmíněné low responders. Jde tedy již o specifickou skupinu pacientek, které mají obecně nižší šanci na otěhotnění. 
  • Bez hormonální stimulace, kdy máme procesy zrání vajíček přesně řízené, je větší riziko, že vajíčko odsajeme v nesprávný čas a nezískáme ho tedy v ideální kvalitě.
  • Při klasické hormonální stimulaci máme k dispozici více vajíček na výběr. Pokud se nám tedy některé vajíčko neoplodní nebo dále některé embryo nevyvíjí, je zde stále šance, že budeme mít kvalitní embryo k embryotransferu.
  • Pokud vajíčko máme k dispozici jen jedno, je zde větší riziko, že se embryotransfer vůbec neuskuteční.

 

Existují varianty IVF s nízkou stimulací?

Ano. V takovém případě volíme IVF cyklus s tzv. minimální stimulací, kdy podáváme nižší množství stimulačních léků než je obvyklé. Pak očekáváme růst maximálně 4 folikulů a cyklus máme „pod kontrolou“ a zároveň stále snižujeme riziko hyperstimulačního syndromu (OHSS).

Jak nativní, tak i IVF cyklus s minimální stimulací jsou varianty, které naši lékaři s pacienty vzhledem k jejich anamnéze probírají a léčbu navrhují vždy přesně na míru s přihlédnutím k přání každého páru, který se rozhodne léčit problémy s plodností na našich klinikách.